sv

Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit

1133 Okunma — 31 Ocak 2023 22:47
Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit

Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit – Bankalar tarafından belirli zamanlarda emekliler veya çalışanlar için çeşitli banka promosyonları verilmekte ve bu promosyonlar hakkında caiz olup olmadığı halk arasında oldukça merak edilen ve tartışılan bir konu olmaktadır.

Bu konuda özellikle ilahiyatçıların yorumları da oldukça merak edilmekte ve ilahiyatçılar arasında da bu konu bir hayli tartışma konusu olmaktadır. Özellikle banka promosyonu caiz mi Cevat Akşit ne söyledi? Tarzında sorular sıkça sorulurken, ünlü bir ilahiyatçı olan Cevat Akşit’in banka promosyonları hakkında düşüncesi merak edilmektedir.

YouTube video

Cevat Akşit, bu konuda bankaların promosyonu olarak vermiş oldukları paraların caiz olmadığını, harama yakın bir konumda bulunduğu için caiz olmadığını ve emek verilmeden kazanılan paranın helal olmadığını dile getirmiştir. Banka promosyonu Cevat Akşit tarafından bu şekilde yorumlanırken, özellikle Diyanet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar da oldukça merak edilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu’nda yöneltilen bu soru üzerine caiz olmadığı cevabını vermiş ve bankaların özel sektör veya kamu çalışanları ya da emekliler için maaşlarını kendilerinden almaları koşulunda sunduğu promosyonların faiz olarak nitelendirilemeyeceğini de söylemiştir.

Ancak faiz şüphesinden tam anlamıyla uzak olmaması nedeniyle kişilerin özellikle temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olması halinde bu parayı harcamak yerine bir ihtiyaç sahibine vermelerinin çok daha doğru olduğu dile getirilmektedir.

Banka Promosyonu Caiz Mi Nihat Hatipoğlu

Banka promosyonu caiz mi Nihat Hatipoğlu ne söyledi? Sorusu, özellikle hem halk hem de ilahiyatçılar tarafından tartışma konusu olan banka promosyonu hususunda pek çok kişinin fikrine değer verdiği Nihat Hatipoğlu’nun bu konuda ne düşündüğünü öğrenmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  2023 En İyi 5 SUV Araç

Nihat Hatipoğlu, banka promosyonu hususunda yapmış olduğu programda kendisine yöneltilen bu soru üzerine promosyona faiz denmemesi gerektiği ancak yine de bu konuda kişilerin kendilerinin bu konuda bir düşünceye sahip olarak doğru kararı vermeleri gerektiğini ifade etmiştir. Bununla birlikte, bankaların faiz uygulaması nedeniyle bu elde edilen promosyon tutarına da pek sıcak bakılmamakta ve genellikle bu paranın haram para olabileceği düşünülmektedir.

Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit

Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit

Banka Promosyonu Caiz Mi Mehmet Okuyan

Banka promosyonun caiz olup olmadığı konusunda fikri merak edilen bir diğer önemli isim de Mehmet Okuyan’dır. Banka promosyonu caiz mi Mehmet Okuyan ne söyledi? Sorusuna yanıt olarak; Bu promosyon parasının bir hak edilen para olmadığını, işleyişin tam olarak bilinmemesinden dolayı kendisinin tam anlamıyla bu promosyona haram diyemeyeceğini söyleyen Mehmet Okuyan, bu konuda bir faiz ve haram şüphesi taşıdığı için yapılması gereken en doğru davranışın bu para alınsa dahi ihtiyaç sahiplerine dağıtmak olduğunu düşünmektedir.

Bu bağlamda da bu promosyonların alınmasını ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılarak kendisi ve yakınları için kişilerin bu parayı kullanmamasının en hayırlısı olduğunu dile getiren Mehmet Okuyan’ın görüşleri böyledir.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.