sv

Başhemşire Olma Şartları? Görevleri ve Maaşı Ne Kadardır?

1145 Okunma — 04 Şubat 2023 00:31
Başhemşire

Başhemşire olmak: Başhemşire sıhhat kurumlarının kilit personel altyapılarından birini oluşturmaktadır. Peki Başhemşire olma şartları? Görevleri ve maaşları ne kadardır? Bu soruların cevaplarını yazımız devamında bulabilirsiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan maksimum dört gözle beklenen soruların başlangıcında gelen Başhemşire maaşı ne kadar? Konusunun da bulunmuş olduğu içeriğimize derhal geçelim.

Başhemşire Nedir?

Başhemşire, sıhhat kurumunda sorumlu olan ve hemşireleri idare etme görevini üstüne alan kıdemli hemşiredir. Pozisyon olarak değişik isim alan başhemşireler, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak anılmaktadır.

Başarıları neticesinde aldıkları unvan gereği vazife ve maaş miktarları öteki hemşirelere göre farklıdır. Hemşire yönetimi haricinde hastaların bakım hizmetlerini denetim altında tutarak, mükemmel ilerlemesini sağlamakla görevlidirler.

Başhemşire Nasıl Olunur?

Öncelikle hemşirelik mesleki eğitimlerini etkin bir halde tamamlayarak hemşirelik unvanını kazanmalıdır. Özel sektör ve amme hastanelerinde başhemşire konumuna gelmek için birtakım kriterlerin sağlanması gerekir. Bu kriterler her hastanede değişik olabilir.

Devlet hastanelerindeki kriterler; öncelikle 4 senelik fakültelerin hemşirelik, ebelik ve diyetisyenlik bölümlerinde mezun olmaları gerekmektedir. Mezun oldukları parçaya ait diplomalarının da olması şartlar arasındadır. Bu kriterler ön şart olarak gerekmektedir.

Ön koşullara haiz olamayanlar katiyen başhemşire olamazlar. Üniversitelere bağlı inceleme hastanelerinde başhemşire olmak için ise kesinlikle yüksek lisans şartı aranır. Hastaneler lüzumlu eğitim ve deneyime haiz olamayan hemşireleri başhemşire olarak görevlendirmemektedir.

Başhemşire Görevleri Nelerdir?

“Başhemşire görevleri nelerdir?” sorusu ebelik, hemşirelik ve diyetisyenlik mezunlarının merak etmiş olduğu sorular içinde yer alır.. Başhemşire görevleri;

  • Başhemşire kadroya liderlik yapar.
  • Başhemşire çalmış olduğu kurum politikalarına göre hareket eder.
  • Başhemşireler hastaların tedavi sürecini ve iyi mi ilerlediğini takip eder. Sağlıklı ve güvenilir bir tedavi sağlamak adına bilhassa ilgilenirler.
  • Ekipte bulunan hemşire, ebe ve destek hizmet personeline kendilerini geliştirmeleri için ortam oluştururlar.
  • Kendisi ile birlikte kadrosunun de çalışmalarını koordine etmekle sorumludur.
  • Hastaların bakım ve temizlik işlerini denetim ederek derli toplu yürütülmesini sağlar.
  • Hizmetler esnasında hata ve eksikleri denetler ve yanlışlar var ise düzeltir.
İlginizi Çekebilir;  Bayraktar Kızılemma İlk Uçuş Anı

Başhemşire Maaşları Ne Kadardır?

Başhemşireler vazife tanımı ve iş yükü olarak öteki hemşirelere göre daha fazla repertuvar alırlar. Bu nedenle maaşları da düzgüsel hemşireler göre daha yüksektir. Başhemşire olmayı hedefleyen hemşirelerin ilk sordurulmuş olduğu sorulardan biri başhemşire maaşları hakkındadır.

Ancak öteki mesleklerde olduğu gibi çalışmış oldukları kurum ve haiz oldukları tecrübeye göre başhemşire maaşı da değişkenlik gösterir. 2022 yılı başından beri başhemşire maaşları çalıştıkları kuruma göre yaklaşık 7000 ile 15000 arası değişir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.