sv

Brotli Nedir? Brotli Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

1214 Okunma — 25 Ocak 2023 17:16

Size son zamanların en mühim hususları içinde yer edinen Brotli’den bahsedeceğiz. Daha ilkin Brotli ile ilgili bir şeyler duydunuz mu? İşte Brotli nedir? Brotli ne işe fayda ve ne için kullanılır sorularının cevaplarını veriyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonrasında siz de Brotli ile ilgili gayet fazla bilgiye haiz olacaksınız. Detaylar için derhal okumaya başlayın.

Brotli Nedir?

Brotli Google tarafınca geliştirilmiş, yeni nesil bir internet sıkıştırma tekniği olarak biliniyor. Yani daha da ayrıntılı açıklamak gerekirse, internet sitenizde yer edinen dosyaları muayyen bir seviyeye kadar sıkıştırıyor ve internet sitenizin daha süratli açılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bant genişliği konusu ile ilgili da ciddi bir rahatlamaya neden oluyor.

Brotli 2013 senesinde piyasa sürülmüştür ve Gzip alternatifi olarak kullanılmıştır. Kelime anlamı olarak bakıldığında da genel rolü şudur: Web sunucusu ve iletişim kurduğu tarayıcı ortak bir sıkıştırma algoritması algıladığı vakit kablo üstünden gönderilen veriler kolaylıkla sıkıştırılıyor.

Bunlara ayrıca Brotli algoritması gayet fazla kullanıcı tarafınca tercih ediliyor ve beğeniliyor. Bu sebeple de son vakit fazlasıyla alaka görüyor.  Elde edilen verilere göre günümüzde internet sitelerinin yüzde 40’ı Brotli tercih ediyor.

Brotli Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Peki Brotli ne işe fayda ve ne için kullanılır? İşte bunun yanıtını da maddeler durumunda sıraladık:

  • Sayfanızın daha süratli açılmasını sağlıyor
  • Bant genişliği yükünün dengeli olmasını sağlıyor
  • Web siteniz birden fazla trafik alıyorsa siteniz Brotli ile daha huzurlu ziyaretçi kabul ediyor
  • Trafik dengelenmesi vasıtası ile aşırı bant kullanması da önleniyor
  • Cihazınızın pil ömrü ve hızı açısından da ciddi üstünlük sağlıyor
  • Mobil cihazlarda dekompresyon maliyeti daha düşüktür
  • Web sitenizdeki dosyalar daha süratli yüklenir.
İlginizi Çekebilir;  Aslan'dan dört dörtlük galibiyet

Bunların yanı sıra Brotli bedava şeklinde de kullanılabiliyor. Bu sıkıştırma sürecinde verilerin boyutları küçülüyor ve bu yüzden süratli hareket ediyorlar. Eğer siz de internet sitenizin yavaş açılmasından ya da trafik fazlalığından şikayetçiyseniz Brotli kullanmayı düşünebilirsiniz. Kurması ve kullanması da olabildiğince basittir. Brotli nedir, ne işe fayda ve ne için kullanılır sorularını açıkladıktan sonrasında şunu da eklemek isteriz: Son aşama güvenilir bir internet sıkıştırma yöntemidir. Rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.