sv

En Pahalı Kuruyemişler! Dünyanın En Pahalı 8 Kuruyemişi

1214 Okunma — 10 Şubat 2023 00:34

En pahalı kuruyemişler: Kuruyemiş konusu ile ilgili titiz olanlar, işte bu imla tam size göre! Son zaman kuruyemiş tutarları cep yakıyor. Bu durumda da dünyanın en pahalı kuruyemişleri hangileri merak ediliyor. Bu yüzden sizlere bu yazıyı hazırladım. İşte kuruyemişler! Dünyanın en pahalı 8 kuruyemişi… Bu listeyi bitirdikten sonra kuruyemiş fiyatları ile ilgili daha fazla bilgili olacaksınız. İşte detaylar…

1. Macadamia Fındığı

Dünyanın en pahalı fındığı olarak malum Macedemia Fındığı, Türkiye’de gayet fazla bulunmuyor. Daha çok ABD ve İsrail’de üretiliyor. Genetiğiyle oynanarak topraklarına uyumlandırma sürecine maruz kalmış olan bu fındık, Avusturalya Kıtası’ndan dünyaya yayılmış durumda. Ama Türkiye’de de birkaç bölgede Macadamia fındığı üretimine başlandı.

Tam anlamıyla bir yağ kaynağı olan fındıkta yaklaşık yüzde 65- 70 oranında yağ bulunuyor. Bildiğimiz fındıktan daha büyük ve daha yağlıdır. Fiyatı ise 1.300 TL’ye kadar çıkıyor.

2. Antep Fıstığı

Dünyada maksimum tüketilen kuruyemişlerden birisi olan Antep fıstığının da kilo fiyatı olabildiğince yüksek. Ülkemizde de yaygın bir halde üretimi meydana getirilen kuruyemişin tüketimi milattan öncesine kadar gidiyor. Eski medeniyetlerde kral sofralarından noksan olmayan Antep fıstığı günümüzde de maksimum sevilen kuruyemişlerden birisi.

Ülkemizde Gaziantep, Siirt ve Şanlıurfa çevresinde yetişiyor.  Antep fıstığı tutarları hasat durumuna göre farklılık göstermekle beraber şu anda kilosu yaklaşık 200 TL’dir.

3. Badem

Dünyanın en pahalı kuruyemişleri listemizde bademden de dile getirmemiz gerekiyor. Hem ülkemizde hem dünya çapında pahalı olan bademin kilo fiyatı yaklaşık 150 TL’dir. Birkaç çeşidi bulunan kuruyemişin insan sağlığı için de gayet fazla yararı bulunuyor.

Ayrıca badem bir çerez olarak tüketilirken bunun yanı sıra acı badem hasım şeklinde de kullanılıyor. İçerisinde de gayet fazla vitamin bulunduruyor olduğundan kaynaklı anneler de emzirme döneminde badem tüketmeyi tercih ediyor.

4. Ceviz

Bir öteki pahalı kuruyemiş de ceviz. Bademden bile daha fazla yararı bulunan bu kuruyemiş de olabildiğince seviliyor. Ama ne yazık ki fiyatı birazcık yüksek. Ülkemizde de gayet fazla ceviz ağacı bulunmasından kaynaklı üretimi basit yapılabilen bir ürün.

Satışı da kabuklu ceviz ve ceviz içi olarak yapılıyor. Kabuklu ceviz tutarları yaklaşık 100 TL, ceviz içi tutarları da 50- 70 TL içinde değişiyor.

5. Kaju

Fıstık mı yoksa ceviz mi hemen hemen net bir karara varılamayan kaju da son aşama pahalı bir kuruyemiş. Kaju çerez olarak tüketilebiliyor, fırınlandıktan sonra salatalara ya da yiyeceklere de konulabiliyor. Biraz yağlı bir his bıraksa da tadı harbiden güzeldir.

Bunlara ayrıca kajunun gayet fazla yararı bulunuyor. Kansere karşı vücut direncini artırıyor, saadet veriyor, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içeriyor ve böylece de kemik sağlığınıza iyi geliyor. Kajunun kilo fiyatı da 100 – 250 TL içinde değişiyor.

6. Kemiri 

Dünyanın en pahalı kuruyemişleri içinde ilk sıralarda yer edinen kemiri, Hint cevizi olarak biliniyor. Kemiri, çiçekli bir ağacın meyvesidir ve daha fazla Malezya, Endonezya ve öteki tropikal bölgelerde, Avusturalya’nın birtakım bölgelerinde yetişir.

Fındık görünümlü bir tohumu olan kemiri yurt haricinde gayet fazla sektörde işe yarıyor. Kabuklarından ayrılan yemişler kurutuluyor ya da kavruluyor. Böylece kuruyemiş olarak kullanılıyor. Fiyatı ise 350 dolar civarındadır.

7. Altın Çilek Kurusu

Kilosu 90- 100 TL aralığında olan altın çilek kurusu da yurt dışı ağırlıklı üretiliyor. Egzotik bir meyve olan altın çilek, kurutularak kuruyemişe dönüştürülüyor.  Daha çok Venezuela, Ekvador, Kolombiya gibi ülkelerde yetişiyor.

Son zaman ülkemizde birtakım marketlerde de paketli olarak görebiliyoruz.

8. Ay Çekirdeği

Son olarak ülkemizde üretimi yaygın olan ay çekirdeğini eklemek istiyorum. Ay çekirdeğinin kilosu da her yıl artış gösteriyor. Şu anda kilo fiyatı yaklaşık 100 TL civarında olan kuruyemiş bunun yanı sıra Türkiye’de maksimum tüketilen kuruyemiştir.

Sizler için hazırladığım bu listedeki kuruyemişler, dünyanın en pahalı 8 kuruyemişi. Bu fiyatlar ne yazık ki artmaya da devam ediyor. Eğer kuruyemişleri çok seviyorsanız hangisi pahalı hangisi makul fiyatlı bu tarz şeyleri çok iyi araştırabilirsiniz. Benim imla da sizlere bir rehber olsun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.