sv

İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Hesaplama Nasıl Yapılır?

1009 Okunma — 22 Şubat 2023 11:59

İhbar tazminatı hesaplama: Çalıştığımız kurumlarda hem işçiyi hem de işvereni kanunlarla koruma dibine alan bir yönetmelik bulunuyor. Bu yönetmelikte suç duyurusu ve kıdem tazminatlarını görüyoruz. İşte şimdi sizlere suç duyurusu tazminatı iyi mi alınır? Hesaplama iyi mi yapılır, bunlardan bahsedeceğiz. Siz de ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla suç duyurusu tazminatı hakkınızı kullanmak için gayret harcayabileceksiniz.

İhbar tazminatı alabilmek için birtakım şartların karşılanıyor olması gerekiyor ve çalışanlar da maksimum bu mevzuyu merak ediyor. Yazıya başlamadan ilkin suç duyurusu ve kıdem tazminatları arasındaki şu keskin farkı açıklayalım: İhbar tazminatı, işçi ve işvereni etkileyen bir durumdur. Eğer işten ayrılmak dilerseniz ve şartları karşılıyorsanız suç duyurusu tazminatı alabilirsiniz. kıdem tazminatı ise çalışanın her yılı doldurduğunda hak etmiş olduğu parayı anlatım eder. Şimdi detaylara geçelim.

İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatı nedir? Hem işçiyi hem de işvereni korur.  Belirsiz süreli iş sözleşmesi feshedilirken kanuni bildirim süreleri ile alakalı şartları yerine getirmeyen tarafın ödemekle mükellef olduğu tazminat, suç duyurusu tazminatı olarak adlandırılır.

İhbar tazminatı alabilmeniz için işten çıkmak istediğinizi bildirmeniz gerekiyor ve bu süreç içinde de suç duyurusu sürenizi kullanabilirsiniz. Örneğin, altı aydan azca çalışıyorsanız iki hafta ilkin bildirmeniz gerekiyor. Eğer bu bildirimi yapmadan çıkarsanız işveren size para ödemek zorunda değildir.

Bildirimi yaptıktan sonrasında suç duyurusu süreniz başlar. İşten çekilme isteğiniz insan kaynaklarına bildirilir ve müdürünüz de sizi bilgilendirir.  İş kanununda açıklanmış olduğu suretiyle belirlenen suç duyurusu sürelerini dikkate almanız gerekiyor ve bu süreçte de ne kadar çalışmanız icap ettiğini bilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Vibes Ne Demek? Vibe Almak ve Good Vibes Ne Demek?

İhbar Süreleri Nasıl Hesaplanır?

Peki, suç duyurusu süreniz nedir? Yada ihbar tazminatı iyi mi hesaplanır? Eğer iş sözleşmesi belirsiz süreli olarak yapıldıysa, işten çıkmak istediğinizde karşı tarafa bildirmek zorundasınız. Tabi bunu da istediğiniz her vakit yapamazsınız. İşte takip etmeniz ve bilmeniz gereksinim duyulan suç duyurusu süreleri:

  • 6 aydan azca bir süredir çalışıyorsanız 2 hafta,
  • 6 aydan 1.5 yıla kadar çalışmışsanız 4 hafta,
  • 5 yıldan 3 yıla kadar 6 hafta ve
  • 3 yıldan fazlasıysa 8 hafta suç duyurusu süreniz bulunuyor.

İşte bu süreleri göz önünde bulundurarak çekilme etme isteğinizi erkenden bildirmelisiniz. Öbür türlü gereksinim duyulan tazminatı sizin ödemeniz de istenebilir.

Ayrıca suç duyurusu süreniz başladığı andan itibaren diğer haklarınız da oluyor: Örneğin bu süre içinde her gün 2 saat iş arama hakkınız var. 2 saat iş aradığınız vakit ücretinizde rastgele bir kesilme de yapılmaz. İsterseniz günlük kullanabilmeniz mümkün dilerseniz izin kullanmayıp tamamını para olarak alabilirsiniz.

İhbar Tazminatı Alma Şartları

Az ilkin de ihbar tazminatı almak için birtakım şartlara gereksinim duyulduğunu söylemiştik. Peki bu şartlar nedir?

  • İhbar sürelerine uymanız gerekiyor. Detaylarını yukarıdaki başlıkta anlattık, yeniden bakabilirsiniz.
  • İş sözleşmesini bildirim süresi verilmeden fesih eden işveren olursa suç duyurusu tazminatı alırsınız.
  • Haklı, geçerli sebeplerden kaynaklı istifanın yaşanması
  • Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin olması.

Bu şartlara sahipseniz ve sürenizi dikkate alarak işten ayrılma sebebinizi belirtirseniz, suç duyurusu tazminatı almaya hak kazanırsınız.

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

O halde şimdi de en mühim soruya gelelim: İhbar tazminatınızı iyi mi hesaplanır? Çalıştığınız süreci göz önünde bulundurun. Aylık brüt geliriniz ne kadar bilmelisiniz. Bu gelir üstünden hesaplama yapacaksınız. Ayrıca suç duyurusu tazminatlarında vergi kesintisi de uygulanıyor. Bu yüzden dikkat etmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse; bir aylık ücretinizin 5 bin TL bulunduğunu düşünelim ve 4 sene çalıştığınızı farz edelim. O vakit şöyle hesaplama yapabilirsiniz:

  • Günlük elde ettiğiniz maaş; 5000/30 = 166 TL
  • Haftalık maaşınız ise; 166*7 = 1162 TL olacak.
İlginizi Çekebilir;  Spread Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İçin Kullanılır?

Sizin 4 sene çalıştığınızı düşünüyoruz ve suç duyurusu süreniz de 8 hafta. Bu noktada 8*1162 = 9296 TL sizin alacağınız brüt suç duyurusu tazminat tutarıdır. Ama doğal olarak ki bu para üstünden de gelir ve damga vergisi kesilecek. Böylece sizin hak ettiğiniz suç duyurusu tazminatı yaklaşık 8 bin TL olacak.

İşte suç duyurusu tazminatı ile alakalı bilmeniz gereksinim duyulan tüm detayları aktardık. Gördüğünüz gibi suç duyurusu ve kıdem tazminatları birbirinden tamamiyle farklıdır ve hak ediş durumları da değişim gösteriyor. Eğer suç duyurusu tazminatı almak istiyorsanız da mevcut çabalama sürenizi göz önünde bulundurun ve ona göre hareket edin. Bazı işletmeler ya da kişiler bencilce davranıp size suç duyurusu süresi tanımayabilir ya da paranızı vermeyebilir. Unutmayın, onları yakınma edebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.