sv

Kendine Zarar Vermekten Duyulan Haz: Mazoşizm Nedir?

1025 Okunma — 03 Nisan 2023 13:03

Kendi kendimize acı çektirmek: Mazoşizm nedir? Şimdi sizlere bir psikolojik rahatsızlıktan bahsedeceğim. Temelinde kişinin kendine psikolojik ve fizyolojik olarak acı çektirme isteğidir, bu hastalık birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Başlıca aile bireyleri ve çevresindeki insanların hatalı davranışları mühim bir rol oynar. Mazoşizmin en mühim nedenlerinden biri ise çocukluk çağında yaşanılan travmatik olaylardır. Nedeni net bir biçimde belirleme edildikten sonrasında makul tedavi uygula bilmektedir.

Travmatik vaka çocuk için ne kadar zorlayıcı ve acı verici olursa birey o şiddette psikolojik sıkıntılar yaşayabilir. Araştırmalara göre, travma yaşamış adamların saldırma içgüdüsü geliştirerek sadist karakter kazanma ihtimalleri daha yüksektir. Aksine hanımlarda ise bu döngüde daha fazla kurban rolüne bürünerek mazoşistik davranışlara meyil görülür. Farklı cinsiyetlerde tesiri değişebildiği gibi hemcinslerde de değişik alt tipler olarak öne çıkar.

  • Sahiplenme duygusu gelişmiş mazoşistler
  • İyicil mazoşistler
  • Kendini baltalayan mazoşistler
  • Erdemli Mazoşistler

1. Erdemli Mazoşistler: Erdemli mazoşistlerin en bariz özelliği fedakarlıktan zevk almalarıdır. Başkaları için çektikleri çileden, onlara öncelik vermek
ve acıyı yüceltmek gibi eylemler içinde bulunurlar. Bu davranışları erdemli ve saf bulurlar. Ayrıca yaptıklarıyla övünürler de doğal başkasından da aynı davranışı beklerler.

2. Kendini Baltalayan Mazoşistler: Bu tür mazoşistler başarısızlığı benimsemiş, başarı olasılığını risk varsayan kişiliklerdir. Öyle ki müspet sonuçlanacak bir şeyi bile olumsuza çevirebilirler. Kedilerini aşırı düzeyde kifayetsiz görürler ve hedeflerinden basitçe vazgeçebilirler.

3. İyicil Mazoşistler: Oldukça zararsız olan bu mazoşizm türü, haz ve acı duyumu karşısında salgılanan endorfinin artış göstermesi kararı görülür. Aslında günlük hayatta her insanın kafasında kurduğu küçük vakaları devamlı düşünürler.
İyicil mazoşist bireylerin oldukça acı ve baharatlı yiyecekler, tehlikeli spor dalları gibi mevzulara karşı hususi ilgileri mevcuttur.

İlginizi Çekebilir;  Vibes Ne Demek? Vibe Almak ve Good Vibes Ne Demek?

4. Sahiplenme Duygusu Gelişmiş Mazoşistler: Sahiplenme duygusu baskın mazoşistler genelde kendinden fedakarlık eden ve sıklıkla taviz veren kişilerdir. Bir nevi saplantılı insanlardır. Günlük kurmuş oldukları insan ilişkilerinden basitçe vazgeçemezler. Kendileri aşırı fedakar ve sahiplenicidir bu yüzdendir ki kendilerinden uzaklaşan insanoğlu için zalim olabilirler. Adımları dikkatli atmakta yarar var!

Peki mazoşizm emareleri nelerdir?

  • Kendilerine psikolojik ve fizyolojik olarak zarar verme eğilimindedirler.
  • Terk edilme korkusu yaşarlar.
  • Topluma karşı güvensizdirler.
  • İşkence davranışları gösterebilirler.
  • Başarılara karşın depresif tutumlar sergilerler.
  • Başka insanlardan yardım almaktan kaçınırlar.

Mazoşizm deva tedavisi ya da psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Önemli olan doğru teşhisin konmasıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.