sv

Kıymetli Evrak Nedir? Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

1172 Okunma — 06 Şubat 2023 23:03
Kıymetli Evrak Nedir?

Kıymetli evrak nedir? İşletmeler birtakım süreçlerin ilerlemesi için oldukça mühim olan değerli evrakları kesinlikle bulundurmak zorundadır. Daha ilkin değerli evrak ile ilgili ne kadar bilginiz vardı? Şimdi sizlerle değerli evrak nedir? Özellikleri ve türleri nelerdir sorularının cevaplarını paylaşacağız. Eğer merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız derhal okumaya başlayabilirsiniz.  İşte tüm detaylar!

Kıymetli Evrak Nedir?

Kıymetli evraklar, hakkın senetsiz olarak öne sürülemediği ve bir senede bağlı olduğu menkul unsurların tamamını kapsar. Buna ayrıca Ticaret Kanunu’na göre değerli evrak; hak senetten değişik olarak dermeyan edilemediği gibi diğer kişilere de devredilemez. O evrak yalnızca sahibine aittir. Ayrıca değerli evraklar bir hakkın aracı değil, bir hakkın unsurudur.

Kıymetli Evrak Özellikleri Nelerdir?

Peki değerli evrakların en mühim özellikleri nelerdir ve ne işe yararlar? Aslında tanımından da anlayabileceğiniz gibi değerli evrak, muayyen sayıda üretilir. Hatta süreç içinde tekrardan üretilemezler. Buna ayrıca menkul kıymetlerden olan üleş senetleri için bu vaziyet geçerli olmuyor. Çünkü üleş senetleri gereksinim durumunda tekrardan üretilebilir.

Bir diğer özelliği ise şudur: İmzalanan değerli evraklar üstünde yazan miktarlar, evrakların iletildiği borcu ödemesi gereksinim duyulan şahıs tarafından, bu menkul kıymetleri elinde bulunduran şahsa ödemeli. Kıymetli evraklar imzalanırken kesinlikle bir amacı vardır. Durduk yere bu evraklar imzalatılamaz.

Kıymetli Evrak Türleri Nelerdir?

Peki hangi evraklar değerli evrak kapsamına giriyor? Poliçeler, çekler, bonolar, tahviller. Anonim ve paylı komandit şirketlerde üleş senetleri, alıntı senedi, ipotekli borç senetleri.. Eğer bu evrakları imzalamanız gerekiyorsa kesinlikle mühim bir nedeni bulunduğunu unutmayın. Bu evraklar sistemde de oldukça mühim yere sahiptir.

Ayrıca değerli evraklar hem karşı tarafa hem de imzalatan tarafa emniyet sağlıyor. Belirtilen nedenler kapsamında değerlendirilir. Bunların yanı sıra değerli evrak imzaladığınız vakit sonra itiraz edemezsiniz ya da inkarda bulunamazsınız. Çünkü tüm bilgiler sistem tarafınca kaydedilir ve devamlı takip edeni yapılır.

İlginizi Çekebilir;  İzahname Nedir? Ne İşe Yarar? İzahnamede Hangi Bilgiler Yer Alır?

Artık değerli evrak nelerdir ve ne işi fayda biliyorsunuz. Buna ayrıca sizlerle değerli evrak türleri ve özellikleri hakkından detayları de paylaştık. Eğer ihtiyacınız olursa ya da bigün değerli evrak imzalamanız gerek görülürse ne yapmanız icap ettiğini biliyorsunuz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.