sv

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

1155 Okunma — 19 Şubat 2023 02:02

Parmak uçlarında deri soyulması: Bazen yalnızca parmak uçlarında deri soyulması problemi yaşayabilirsiniz. Peki bu vaziyet neyin habercisidir? Daha ilkin bu şekilde bir problemle karşılaştınız mı? Eğer merak ediyorsanız parmak uçlarında deri soyulması sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilmeniz ihtiyaç duyulan hey bu yazıda… Hemen okuyarak ne işe yaradığını ve iyi mi tedavi edildiğini öğrenebilirsiniz.

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri

Bazen hijyen malzemeleri nedeniyle de oluşabilen rahatsızlar yaşayabiliriz. Buna bağlı olarak birtakım kişilerin nemlendiricilere, şampuanlara ya da saç kremlerine karşı hassasiyeti olabiliyor. Bu kimyasallara maruz kaldığınızda da bir müddet sonrasında parmak uçlarınızın soyulduğunu görebilirsiniz.

Buna ayrıca temizlik malzemelerinde bulunan yoğun kimyasallar da aynı şekilde parmak uçlarındaki derinin soyulmasına niçin olur. Bu durumu engellemek için de birebir maruz kalmamak adına eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tabi parmak uçlarında deri soyulması yalnızca bu nedenlerden kaynaklı olmuyor:

  • Çok sık ellerinizi yıkarsanız deriniz soyulabilir.
  • İklim ve ısı soyulmaya niçin olabilir örnek olarak rutubet düşükse avuç içleri soyulabilir ya da elleriniz oldukça terliyorsa deride soyulmalar olabilir
  • Güneş yanığı
  • El egzaması
  • Atopik el egzaması. Cilt bariyer fonksiyonu bozulmuş olduğu vakit ortaya çıkar.
  • Enfeksiyonlar

İşte bu gibi sebepler parmak uçlarında deri soyulmasına sebebiyet verebilir. Hem hayat şartlarından hem de kişinin bağışıklık sisteminden kaynaklı değişiklikler de gözlenebilir. Peki bunlar iyi mi tedavi edilebilir?

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Tedavisi

Aslında her bir hastalık nedeninin tedavisi de farklıdır. Bu sebeple ilk ilkin deri soyulmalarını niçin yaşadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Tedavisini de ona bağlı olarak uygulayabilirsiniz.

Elleriniz oldukça yıkamaktan soyuluyorsa daha azca yıkamaya çalışın ve hijyen malzemelerinin içeriklerine de dikkat edin. Cildinizi devamlı nemlendirin.

İlginizi Çekebilir;  İnsanlar Yaşlılıkta Neden Çok Uyur?

Eğer egzama oluşumundan kaynaklanıyorsa su dahil tahriş edici maddelerle temasınızı azaltır, sabunsuz temizleyiciler tercih edin, yumuşatıcı kremler kullanın. Eğer bunlar etkili olmuyorsa kesinlikle bir hekime görünün ve size vereceği ilaçları derli toplu olarak almaya çalışın.

Böylece hızlıca kurtulabileceksiniz. Parmak uçlarında deri soyulması sebepleri ve tedavisi oldukça önemlidir. Böyle bir problemle karşı karşıyaysanız kesinlikle derhal hekime görünmelisiniz ve önleminizi almalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.