sv

Ruhunu Doyurmak İsteyenlere 5 Edebiyat Filmi

1115 Okunma — 24 Ocak 2023 23:27

Bu listemizde sizler için edebiyat filmleri sıralaması hazırladık. Yerli yabancı birçok edebiyat film önerileri ile oluşturduğumuz listemizdeki filmler edebiyata meraklı olan insanların büyük bir keyifle izleyeceği filmlerden oluşmaktadır. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan edebiyat filmleri listemize çabucak geçelim.

1. Mavi Gözlü Dev – Nazım Hikmet Ran (2007)

Biket İlhan yönetmenliğinde çekilen ve Nazım Hikmet’in 1941 yılından sonrasında Bursa Hapishanesi’nde geçirdiği devri özetleyen Mavi Gözlü Dev’in başrolünde usta oyuncu Yetkin Dikinciler vardır. Yetkin Dikinciler’in Nazım Hikmet’i canlandırdığı filmimizde Nazım’ın aşka düştüğü iki kadını, Piraye Altınoğlu ve Münevver Andaç’ı ise Dolunay Soysert ve Özge Özberk canlandırıyor. Filmin adı, Nazım Hikmet’in “Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri” isimli şiirinden derlenmiştir. Edebiyatımızın mihenk taşlarından Nazım Hikmet’i bu filmimizde daha fazla anlayabilirsiniz. Mavi Gözlü Dev, hem edebiyat hem edebiyat filmleri hem de ülkemiz için büyük öneme haiz dersek pek yanılmış olmayız.

2. Aşkın Kitabı – Jane Austen (2007)

Aşkın Kitabı, yüzlerce Hollywood melodramına ve binlerce duygusal komedisine esin deposu olmaktan öte, bu türlerin haritasını yaratmış efsanevi yazar Jane Austen’ın aşk hayatını oldukça klasik bir bakış açısıyla ekrana aktarmaya çabalıyor. Aşkı hikayesinin merkezine alıp da Jane Austen kadar okunması mümkün kılabilen yazar azdır. Anne Hathaway’i Jane Austen rolünde seyrettiğimiz bu film Austen’ın yazarlık macerasına da ortak ediyor bizleri.

3. Sylvia – Sylvia Plath (2003)

Sylvia, hayatına kendi elleriyle son vermeyi seçen ozan Sylvia Plath’in kendisi gibi ozan olan eşi Ted Hughes’la olan ilişkisini merkeze alıyor. Sylvia Plath’in hayatını mevzu alan film, yazarın iç dünyasını ve ölüm kararını alana dek düşüncelerinin iyi mi evrildiğini yakın bir empatiyle dile getirir.2003 yapımı bu filmimizde Sylvia Plath rolünde meşhur oyuncu Gwyneth Paltrow’u izliyoruz. Peki, sonunda genç yazarı intihara sürükleyen, zihinsel mücadeleler hâlinde yansıtılan, kendi iç çıkmazları mıdır yoksa yazarlığının önünde duran, aşamadığı sosyal roller midir? Ölümünün sebebi büyük bir sual işareti olarak kalırken Sylvia, yazarın hayatına daha yakından bir bakış açısı sunarak “kadın” sorunsalını daha da genişleten sorularla baş başa bırakır bizleri.

İlginizi Çekebilir;  Anıl Altan Kimdir? Ne İş Yapar? Kaç Yaşında ve Nereli?

4. Görünmeyen Kadın – Charles Dickens (2013)

Ralph Fiennes’ın hem yönetmen koltuğunda hem de başrolde seyirciyle buluşmuş olduğu Görünmeyen Kadın filmine geçelim. Charles Dickens’ın hayatına birazcık daha bilvasıta bir yoldan bakıyor. Ve Charles Dickens’ın kariyerinin zirvesinde ve evli bir adamken gizli saklı bir aşk yaşamış olduğu Nelly Ternan ile bizleri tanıştırıyor. Ünlü yazara aşkla bağlı olan kadın, Dickens’ın ölümüne kadar onun gizli saklı sevgilisi olarak kalacaktır.

5. Kafka – Franz Kafka (1991)

1919’ın Prag sokaklarında, Jeremy Irons’ın canlandırdığı Kafka, bildiğimiz yazar kimliğinin haricinde bu kez bir sigortacı olarak karşımıza çıkıyor. Ve akıllara derhal yazarın unutulmaz eseri Joseph K. geliyor. Ancak kurgu bununla da sınırı olan kalmıyor. Dava, Şato ve Dönüşüm’e dokunarak Kafka’nın kalem dünyasından geniş bir yelpaze sunuyor. Filmde gerçekler ortaya çıktıkça gizem, stres ve bilim kurgunun Kafkaesk bir dille bir araya geldiği, ekstrem bir imal ortaya çıkar. Dünya edebiyatı için Franz Kafka’nın önemi tartışılmazdır. Haliyle edebiyat filmleri demişken bu filmi anmamız da kaçınılmazdı.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.