sv

Sağlık Açısından Mutlaka Tüketmeniz Gereken 7 Kuruyemiş

1115 Okunma — 09 Mart 2023 11:46

Sağlıklı kuruyemişler: Sağlığına ehemmiyet veren insanların maksimum araştırmış olduğu mevzu kesinlikle tüketilmesi ihtiyaç duyulan kuruyemişlerin neler olduğudur. Ben de sizlere bu mevzudan bahsedeceğim. Aynı zamanda her kuruyemişin iyi mi yararları bulunduğunu da anlatacağım. Sağlık açısından kesinlikle tüketmeniz ihtiyaç duyulan en sıhhatli kuruyemişler söyledikten sonrasında derhal bulup alabilirsiniz.

1. Ceviz

Tabi ki ilk önce cevizden bahsedeceğim. Ceviz içinde bulunan enzimler ve vitaminler vasıtası ile vücudunuzun ihtiyacı olanı almasını sağlıyor. Ayrıca günlük 4-5 tane ceviz yiyerek bir ara öğünü de geçirebilirsiniz. Evet, azıcık ceviz bile sizi tok tutabiliyor. Ya da bir öteki seçenek olarak aç karnına da ceviz tüketebilirsiniz. Size kalmış…

2. Leblebi

Sağlıklı kuruyemişler listemizdeki bir öteki ürün leblebi. Nohuttan elde edilmiş leblebi birden fazla rahatsızlığı gideriyor. Bu yüzden de sağlığınıza iyi gelecek kuruyemişlerden birisi. Leblebinin içinde A, C, E vitaminleri yer alıyor. Bu sebeple de tam bir kalsiyum deposudur. Kemiklerin gelişimini sağlar, kabızlığı giderir ve cilt sağlığını da destekler. Bu yüzden derli toplu olarak günde bir avuç leblebi tüketmek size iyi gelecektir.

3. Fındık

Özellikle çiğ fındığın gayet fazla yararı bulunuyor. Sağlığınız açısından olabildiğince mühim olan bu kuruyemiş, tokluk hissi verir, kabızlığı önler, kolesterol düşürür, kansere karşı vücudu korur ve aynısı gayet fazla problemi önler. Bunlara ayrıca günde on tane fındık tüketirseniz bağışıklık sisteminiz de güçlenir. Ayrıca fındığın içinde E vitamini olabildiğince fazladır.

4. Badem

Sağlığınız açısından tüketmeniz ihtiyaç duyulan 7 kuruyemiş listemde bademden de bahsedeceğim. Badem vücudunuzda şunları gerçekleştiriyor: Cildinizi koruyor, kan basıncınızı düşürüyor, kabızlığa iyi geliyor, damar şiddetini önlüyor, kilo vermeye destek oluyor, kemikleri güçlendiriyor. Bunlara ayrıca badem bağları kullanarak da cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı kuruyemişler listemizde devam ediyoruz…

İlginizi Çekebilir;  Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

5. Kuru Yabanmersini

Şimdi bahsedeceğim kuruyemiş de olabildiğince önemli. Yabanmersini, böğürtlen, çilek ve ahududu gibi meyveler, antioksidan özelliklere haiz yüksek oranda polifenol içeriyor. Kuru yabanmersini de kuruyemiş olarak satılıyor. Doğal olarak bunu tükettiğinizde ihtiyaç duyduğunuz vitamini de almış oluyorsunuz. Günde 1 çay kaşığı kadar tüketmeniz kafi olacaktır.

6. Yer Fıstığı

Bir öteki sağlıklı kuruyemiş ise yer fıstığıdır. Yer fıstığı içinde B1 vitamini bulunduruyor. B1 vitamini ise; kan şekerinin yakılmasına, kalp sağlığının korunmasına ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardım eden bir vitamindir. Bu yüzden de derli toplu olarak tüketilmesinde yarar var. Ayrıca B3 vitamini de içeren yer fıstığı; kalsiyum minerali de bulunduruyor.

7. Antep Fıstığı

Listenin son esnasında yer edinen Antep fıstığından da bahsedelim. Bu kuruyemiş, bedenin gelişimini sağlıyor, böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletiyor, öksürükleri azaltıyor. Bunlara ayrıca B1, E, B ve C vitaminleri de içeriyor. Her vitaminin de vücut için tesirleri olabildiğince fazladır. Bu sebeple gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

İşte bu sıhhatli kuruyemişleri kesinlikle tüketmeniz gerekiyor. Vücuda gayet fazla yararı bulunan kuruyemişleri tüketirken de abartmamalısınız. Çünkü bildiğiniz suretiyle her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden her kuruyemişten azar azar fakat derli toplu tüketmelisiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.