sv

Tuzlu Su Elektriği İletir Mi?

991 Okunma — 02 Şubat 2023 22:47
Tuzlu Su Elektriği İletir Mi

Tuzlu su elektriği iletir mi? Sorusu, cevabı oldukça merak edilen sorulardan biridir. Bu soruya yanıt verecek olursak; Öncelikle tuz, iyonik maddelerden biridir ve katı haldeyken elektriği iletmek gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Ancak suya atıldığında ve bir tuzlu su elde edildiğinde bu tuz suyun içerisinde iyonlarına ayrışacağı için tuzlu su elektriği iletir bir hale gelmekte, sulu çözeltilerin elektriği iletme özelliği ile elektrik geniş bir alanda üretilebilmektedir.

YouTube video

Tuzlu su karışımında elektronlar serbest kaldığı için, elektrik serbest bir şekilde bu karışım ile iletilebilmekte, ancak katı haldeki bir tuz bunu yapamamaktadır.

Tatlı Su Elektriği İletir Mi?

İletken maddelerde iletilebilen elektrik için özellikle tatlı yani şekerli suda elektrik iletiminin olup olmadığını merak eden kişiler, tatlı su elektriği iletir mi? Sorusuna yanıt aramaktadır. Özellikle bir suyun elektriği iletebilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekirken, bu özelliklerin tatlı suda olup olmadığı merak edilmektedir.

Bu soruya yanıt olarak; Şekerli su yani tatlı suyun elektriği iletme özelliği bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise şekerli suyun içerisinde elektriği iletebilecek yeterlilikte iyon bulunmamasıdır. Şeker, artı ve eksi yüklere sahip olmayan ve iyonlarına ayrılamayan bir maddedir. Bu da suyun içerisinde eriyen ve bir karışım haline gelen şekerin elektrik iletimi yapamamasına neden olur.

Elektrik akımı şekerli suda moleküller ile herhangi bir bağ kuramadığı için elektriği iletememekte, özellikle bu tatlı suyun içerisinde iletkenlik özelliğine sahip herhangi bir madde bulunmaması halinde bu suyun elektriği iletmesi mümkün değildir. Bu nedenle de kişiler elektrik ile ilgili yaşanan sorunlarda şekerli su konusunda sorun yaşamamakta ve hatta bu su ile yardım alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Sistem UI Durduruldu Hatası

Saf Su Elektriği İletir Mi?

Saf su elektriği iletir mi? Sorusu, özellikle elektrik ile su arasındaki ilişkinin halk arasında çok tehlikeli olduğu düşüncesi üzerine merak edilen ve doğru cevabı aranan sorulardan biridir. Özellikle çeşitli kimya ve fizik deneylerinde de bu konu ile ilgili çalışmalar sıkça yapılırken, özellikle bu hususta saf su, yalnızca içerisinde H20 bulunan yani 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşan su olarak ele alınmalıdır.

Tuzlu Su Elektriği İletir Mi

Tuzlu Su Elektriği İletir Mi

Bu hususta yapılan deneylerde tamamen saf bir suyun elektrik akımını iletmediği görülmüştür. Saf su içerisine herhangi bir madde eklenmediği durumunda yalıtkan bir özelliğe sahip olmakla birlikte, içerisine eklenen maddeler ile birlikte iletken bir hale dönebilmektedir.

Bunun nedenine gelecek olursak, su nötr bir maddedir ve bu nedenle de içerisinde iyon bulunmamaktadır. Elektriğin iletilebilmesi için de iyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan dolayı da içerisinde başka herhangi bir madde bulunmayan H20 yani saf su, elektriği iletmemektedir.

İçerisine eklenen maddelerin iyonlara sahip olması halinde bu iyonlar pozitif ve negatif yükler ile bu suyun elektrik akımını iletmesine neden olmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.