sv

Yerli Girişimler: Türkiye’nin En Büyük 12+ Yerli Girişimi

1014 Okunma — 03 Nisan 2023 12:10

Yerli girişimler: Son yıllarda Türkiye’nin yerli girişimlerinde büyük bir sıçrama laf konusu. Bu girişimler, mobilyadan besin sektörüne kadar çoğu sektörde karşımıza çıkıyor. Bu makalemizde de sizlere geçmişten günümüzde en büyük 12+ yerli teşebbüs sıralaması sunacağız. Dilerseniz sözü daha oldukça uzatmadan yerli girişimciler tarafınca kurulan Türkiye’nin en büyük yerli girişimleri içeriğimize derhal geçelim.

1. Insider

Online şirketler ve programlar için bir gelişme yönetimi platformu olan Insider, 2012’den beri yurtdışına açılıyor. Insider, önde gelen markalara veri sağlama ve e-ticaret teknolojilerini geliştiren bir program şirketidir. Kurucusu olan Hande Çilingir, yeni yatırımlar ile daha oldukça ülkeye açılmayı ve etkin olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

2. Udemy

Udemy, dünyanın en büyük çevrimiçi tahsil topluluğudur ve kurucusu da Türk’tür. Udemy, hem öğrenmek hem öğretmek isteyenlere yöneliktir. Udemy, “academy of you” sloganıyla bilinmektedir. Eren Bali tarafınca 2010 senesinde kurulan Udemy’nin değeri, bugün yaklaşık 750 milyon doları çoktan geçti.

3. Peak Games

Sidar Şahin tarafınca 2010 senesinde kurulan Peak, Türkiye’nin en etkin teknolojilerindendir. Aynı zamanda Peak, global mobil oyun pazarının en büyük firmalarından biridir. Peak, 2020 senesinde Amerika merkezli bir firmaya satılmıştır. Bu satış ile beraber Peak, Türkiye’nin ilk unicorn’u (milyar dolarlık girişimi) olmuştur.

4. Yemeksepeti

Nevzat Aydın tarafınca kurulan Yemeksepeti, sanal bir yiyecek siparişi sitesidir. 2001 senesinde kurulan site 2015 senesinde bir Alman şirketi tarafınca satın alındı. Şirketin internet sitesi dışında, iOS ve Android programları mevcut.

5. Masomo

Masomo bir oyun stüdyosudur. Kafa Topu oyunuyla akıllarda yer etmiştir. İbrahim Akman tarafınca kurulan Mosomo, 2019 senesinde Miniclip oyun şirketine satılmıştır.

İlginizi Çekebilir;  E-Bülten Üzerinden Para Kazanma Yolları! En Karlı Siteler

6. Getir

İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa’da hizmete başlayan ve 10 dakika içinde market ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan bir sanal market uygulamasıdır. 2015 senesinde piyasaya giren Getir, dünyada bir prensip imza atmış konumdadır. Pandemi sürecinde insanlara büyük bir kolaylık elde eden Getir, bugün başta İngiltere olmak suretiyle Avrupa’nın çoğu ülkesinde hizmet veriyor.

7. Kolay iK

Kolay İK, bir insan kaynakları personel yönetimi yazılımıdır. Kolay İK’nın amacı, personel yönetimindeki zorlukları ile ek iş enerjisini ortadan kaldırmaktır. Bulut tabanlı olan Kolay İK, bordrodan yiyecek kartına kadar personelin bütün bilgilerini bir araya toplayıp, takibini kolaylaştırmaktadır.

8. Vivense

Vivense, mobilya sektöründe kurulan bir e-ticaret sitesidir. Son zaman dijital ortamda daha etken bir konumdadırlar. Vivense, alıcılar ile satıcıları bir araya getirerek milli mamüller ve kendi tasarımlarını sergilemektedir. Vivense alanında sayılı markalardan birisidir.

9. Fazla Gıda

Fazla Gıda, 2016 senesinde resmi olarak kurulan teknoloji tabanlı bir girişimdir. “İklim Eylemi”ne çözüm amacıyla kurulmuştur. Fazla Gıda’nın amacı tedarik zincirinde gerçekleştirilen besin atığının azaltılmasına yönelik katkıda bulunmaktır. Ayrıca farkındalık yaratarak, yeni girişimlere esin olmayı sağlamayı amaçlar.

10. Picus

2013 senesinde siber emniyet uzmanlarınca kurulan Picus’un hedefi siber saldırıların sürekli simüle edilmesidir. Picus emniyet iyileştirmeleri önerileri sunar. Picus, kurumların ağ güvenliğini kontrol eder ve açıkları bulup raporlar. Böylece kurumlar siber saldırılara karşı savunmalı olurlar. Picus, global bir siber emniyet şirketi olma yolunda ilerlemektedir.

11. Obilet

Obilet, 2012 senesinde kurulmuştur. Obilet.com vasıtası ile insanoğlu değişik şirketler ve fiyatlar içinde kıyaslama yaparak İdeal tayyare ve otobüs biletlerini bulabiliyorlar. Obilet.com’un kullandığı “Dijital Doğrulama Sistemi” vasıtası ile çevrimiçi alışveriş daha güvenilir hale geliyor.

İlginizi Çekebilir;  Genel Yayın Yönetmeni Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

12. Vispera

Bir teknoloji şirketi olan Vispera, 2014 senesinde kurulmuştur. Resim tanıma teknolojine haiz olan Vispera, perakendecilerin ürünleri ve stokları gibi bilgilerini çabucak takip etmelerine imkân oluyor.

13. V-Count

V-Count, sensörleri vasıtasıyla ziyaretçi, yolcu ya da müşterilerin takibini sağlamaktadır. V-Count toplanan verileri bulut tabanlı platformda erişime sunar. V-Count ürünleri bugün 100’den fazla ülkede kullanılmakta.

Yukarıdaki listemizde sizler için yerli girişimler içinde ne olduğu hazırladık ve bu girişimlerin projelerinden bahsettik. Her biri oldukça etkin ve çarpıcı projeler. Umarım yerli girişimcilerimizi daha büyük projelerde de görürüz. Sizlerin bu mevzu hakkındaki düşünceleriniz neler? Bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.