sv

Kripto Dünyasi Tekrar Hareketlendi

1248 Okunma — 13 Ocak 2023 22:37
Kripto paralar 2023'te kayıplarını geri alacak mı? 2022 yılı, kripto paralar için tam anlamıyla hayal kırıklığıyla geçti. NFT gibi popüler araçlara olan ilgi bir anda söndü. Bitcoin’de yüzde 77'lik düşüş alt coinlere yüzde 90’ın üzerinde kaybettirdi.

Kripto paraların üstündeki kara bulutlar bir türlü dağılmıyor. Oysa bundan 1 sene ilkin Bitcoin’de 69 bin dolar seviyelerinden sonrasında yaşanmış olan geri istifa 100 bin dolara hazırlık gibi yorumlanıyordu. Ama maalesef o şekildeki olmadı. Zirveden başlamış olan düşüş, sanki yokuş aşağı freni patlamış bir kamyonun hareketine dönüşürken Ekonomim’den Ufuk Korcan’ın haberine bakılırsa 1 sene içinde yaşanmış olan negatif her büyüme aşağıya doğru inen kamyonun hızına hız kattı. Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ürem artırımlara başlaması, Rusya-Ukrayna savaşı, Terra’nın çöküşüyle Luna’nın ‘çöp’ olması, birtakım kripto fonlarının batması, dev kripto borsalarından FTX’in iflası, ardından Solana’da yaşanmış olan sarsıntı ve en son da Binance ile alakalı yayılan söylentiler düşüşü bambaşka noktalara getirdi.

YÜKSEK MEBLAĞ YATIRMAK RİSKLİ

Geride bıraktığımız hafta da kripto para borsası Kraken, Japonya’daki faaliyetlerini durdurma sonucu aldığını açıkladı. İşte yaşanmış olan bu vakalar kripto para yatırımcılarına anımsamak istemeyecekleri bir sene olarak ismini tarihe yazdırdı. Türk yatırımcıların büyük paya haiz olduğu kripto piyasasında yaşanmış olan sert düşüşler ciddi kayıplara niçin oldu. Rakamsal ifadesiyle birtakım coin’lerde 1 yılda yaşanmış olan yitik yüzde 99’ları buldu. Yasal alt yapısının olmadığı, dolandırıcıların cirit attığı böylesine riskli bir enstrümana yüklü oranda yatırım yapılmaması icap ettiğini sık sık belirtmiştik. Toplam birikimlerinizin arasında en çok yüzde 10 gibi, kısa vadede ihtiyacınız olmayacak bir tutar ile yatırım yapılması gerektiği yönünde uyarılarda bulunmuştuk.

NFT’NİN HAVASI KAYBOLDU Bu noktada bu uyarıların ne kadar haklı olduğunu görebilirsiniz. Sadece düştükten sonra söylemiyoruz. Bu uyarılar, güçlü rallilerin olduğu ve 5-10x galibiyetlerin uçuştuğu zamanlar için de geçerlidir. Havada. Çünkü bugün hesabınızda gördüğünüz miktar yarın kripto para piyasasında. ‘0’a gidebilirsiniz.

NTF’nin moda olduğu bir dönem olduğunu hatırlarsınız. NFT herkesin dilindeydi. 2022’nin başlarında 17 milyar dolara ulaşan NFT işlem hacmi bugün 500 milyon doların altında. Yani kimse NFT’ye bakmıyor.

İlginizi Çekebilir;  Sapanca'da Günlük Villa Kiralama

Bu, bundan sonra NFT’lere olan ilginin artmayacağı ve kripto para birimlerinin tekrar ilgi görmeyeceği anlamına gelmiyor. Kripto para birimlerinde kesinlikle bir “yükseliş” aşaması olacaktır. Ancak bunlara yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda var. Alan. Daha önce de belirttiğim gibi borçla ihtiyacınız olmayan parayla yatırım yapabilirsiniz. Ya da kredi ile yatırım yapmamalısınız! ETHERUM’DA KRİTİK SEVİYE 1253 DOLAR

Ethereum haftalık grafiğinde, 9 Mart 2020 haftasında başlayan yükseliş trendi ile 8 Kasım 2021 haftasında başlayan düşüş trendi arasındaki aralık önemli ölçüde daraldı. Bu hafta aşağıdan yükseliş trendi destek noktası 1209 dolar. Yukarıdan gelen düşüş trendi direnç noktası da bu haftadan kaynaklanıyor. 1.253 dolar seviyesinde. Bu iki noktanın altında veya üstünde haftalık kapanışlar o yönde bir hareketi tetikleyebilir. devam etmek için.

Şu anda 1075$ ve 1000$ ara destek noktaları, 873$ ve 735$ ise olası düşüş hareketlerinde kilit yatay destek noktaları. Yine, olası yukarı yönde, 1235 doları kırmak mevcut baskıyı kısmen hafifletecektir. paritede 1 yıldan fazla bir süre için bu durumda 1350$ ve 1420$ yatay dirençlerini görme olasılığı artabilir ancak bu paritede

Hacimde 1700-1750$ bandı aşılmadığı sürece yeni bir yükseliş trendi aramak zor. BITCOIN DESTEK NOKTASI 15.500$Bitcoin, 15 Ağustos 2022 haftasından bu yana haftalık grafikte /p> düşüş kanalında işlem görüyor.

Bu bant çok kritik. Çünkü bu bölgenin altına düşmek, bağlamanın ilk bölümünde 14.300 dolar sınırını test etme riskini ciddi şekilde artırabilir. Böyle bir senaryoda bu noktada parite korunmalıdır. Aksi takdirde, hem yatay hem de düşüş kanallarının alt bandı pivot olmalıdır. Finansal olarak, 12.500$-12.800$ aralığına doğru bir düzeltme riski var.

Şimdilik, düşüş kanalının üst bandının hacimli bir şekilde kırılmasıyla parite üzerindeki potansiyel rahatlama elde edilebilir. Bu, bu hafta için 18.439 dolar seviyesine karşılık geliyor. Diğer tüm ortaya çıkışları tepki hareketleri olarak yorumlamaya hizmet ediyor, henüz net bir şekilde olumluya dönüşmese de dikkatli olmanız gerektiğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir;  01-31 Ocak Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Farkındalık Ayı
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.