sv

Spread Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İçin Kullanılır?

1119 Okunma — 05 Şubat 2023 13:11

Sizlere çok hoş bir mevzu hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonrasında Spread hakkında her şeyi biliyor olacaksınız. Daha ilkin bu terimi duymuş muydunuz? Son aşama mühim olan spread nedir? Nasıl hesaplanır ve ne için kullanılır? İşte tam da bu tarz şeyleri anlatacağız.

Aslında olabildiğince kolay bir rolü olan spread yatırımcıların maksimum alaka duyduğu kavramlardan birisi. O vakit derhal okuyarak bilgileri öğrenmeye başlayın.

Spread Nedir?

Spread en genel anlamıyla, bir menkul değer ya da bir varlığın alış ve satış fiyatı arasındaki farka deniyor. Bu sebeple de yatırımcılar için önemi büyüktür.

Örnekle açıklamak gerekirse; bir banka dövizi 2,50 TL’den satıyor ama 2 TL’den alıyor. İşte aradaki 50 kuruş, spread oluşturuyor. Kelime anlamına da bakacak olursak ‘ayırmak’ demektir. Yani, fiyatın yayılmasını anlatım eder. Peki spread iyi mi hesaplanabilir? Bir sonraki başlığa geçerek derhal öğrenin.

Spread Nasıl Hesaplanır?

Aslında spread hesaplamak da zor değildir. Bazı kullanım tutarları bulunuyor. Bu fiyatlara göre de bir opsiyon alış ya da satış yönünde kullanılabiliyor.

Spread, opsiyonlar yani seçenekler için spread kullanım fiyatı ve piyasadaki fiyat arasındaki farkı anlatım eder.

Bir önceki başlıkta misal vermiştik. Başka bir örnekle daha açıklayalım: X marka kraker, mağazalarda 5 TL’den satılıyor olsun. Ama şirket bu ürünü 3 TL’ye alıyor olsun. Bu durumda iki fiyat arasındaki farkı hesaplamamız gerekiyor. 2 TL’lik fark, spreadı anlatım ediyor.

Spread Ne İçin Kullanılır?

Merak edilen bir diğer mevzu da şudur: Spread ne için kullanılır?

Tanımından da anlaşılacağı üzere, daha fazla yatırımcıların ve şirket sahiplerinin ilgilenilmiş olduğu bir vaziyet olan spread, fiyatlar arasındaki farkı belirlemek için kullanılıyor. Serbest piyasada karşılaştırılması yapıldığı vakit da karlı mısınız yoksa zarar mı ediyorsunuz bunlar ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir;  İş Bankası Kartı Online İşlemlere Açma Nasıl Yapılır?

Fakat spread değerleri bazı durumlarda olması gerekenden değişik çıkabiliyor. Bunu etkileyen aslolan faktörler ise dalgalı kur, arz ve taleplerdir.

Bütün bu tarz şeyleri dikkate aldığımızda spread nedir, iyi mi hesaplanır ve ne için kullanılır artık biliyorsunuz. Eğer bir yatırımcıysanız ya da finans sektörüyle ilgileniyorsanız kesinlikle biliyor olmanız lazım.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.